TR YÖS (YABANCI ÖĞRENCİ SINAVI) NEDİR?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (TR YÖS), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonucunu bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. Bu sınav 2010 yılına kadar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) yapılmaktaydı, aynı yıl içerisinde ve 2011 yılında alınan kararlarla Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarını T.C. üniversiteleri kendi bünyelerinde düzenlemektedirler.

2022 – 2023 Eğitim yılında alınan yeni bir kararla sınavın tekrar ÖSYM tarafından tek merkezde yapılması kararlaştırılmıştır.

TR YÖS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR

A) Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla:

1) Yabancı uyruklu olanlar,
2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenler,
3) Doğumla yabancı uyruklu olup daha sonra TC vatandaşlığına geçen çift uyruklular,
4) TC uyruklu olup lise öğreniminin tamamını  KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar,
5) KKTC uyruklu olup KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar,
6) KKTC uyruklu olup 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav  sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar,

B) Adaylardan;

1) T.C. uyruklu olanlar, (lise öğreniminin tamamını  KKTC dışında yabancı bir ülkede  tamamlayanlar hariç)
2) K.K.T.C. uyruklu olanlar, (ortaöğreniminin tamamını K.K.T.C  liselerinde bitirip GCE   AL sonucuna sahip olanlar hariç)
3) Uyruğundan birisi T.C. olan çift uyruklular, (lise öğreniminin son üç yılını  KKTC dışında yabancı bir ülkede tamamlayanlar hariç)
4) Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyruklular, (ortaöğreniminin tamamını KKTC     liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav  sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç)
5) T.C. uyruklu olup lise öğrenimini K.K.T.C.’de tamamlayanlar, sınava girebilir.

TR YÖS Hakkında Uzman Eğitmenlerimizden Bilgi Almak İçin Formu Doldurabilirsiniz

  SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

  Sosyaal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilir, YÖS hakkında bilgi alabilirsiniz.

  bizimle iletişime geçin

  Altıgen Eğitim Kurumu Footer Kısmı Logosu

  Altıgen eğitim kurumları yenilikçi teknolojiyi takip eden ve kullanan, kaliteye önem vererek öğrenci ihtiyaçlarına hızlı çözümler üretip uygulamaya sunan bir bakış açısına sahiptir.

  ADRES

  Cumhuriyet, Gülçin Sk. No:12, 34500 Büyükçekmece İSTANBUL

  +90 212 871 30 57

  info@altigenegitim.com

  LOKASYON